W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości…

Listopad 23, 2017 Administrator Ogólna

      W tym roku przypadła 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, a równocześnie rozpoczęto oficjalne przygotowania do setnej rocznicy, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku.

      W sobotę, 11 listopada 2017 r. o godz. 800 uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawianej w kościele parafialnym w Medyni Głogowskiej. Przybyły poczty sztandarowe z naszych szkół oraz strażackie. Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Pokrywka w asyście ks. Józefa Kota. Ksiądz katecheta przypomniał czym jest tożsamość narodowa i jak  ważna jest dla nas wolność rozpatrywana w aspekcie miłości do Ojczyzny, pamięci o naszych przodkach i odpowiedzialności za przyszłość Polski.
Po mszy wysłuchaliśmy wierszy oraz pieśni patriotycznych w aranżacji chóru oraz scholi. Gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się w Dąbrówkach, a powiatowe w kościele farnym w Łańcucie.

     Okolicznościowa akademia w Zespole Szkół w Zalesiu odbyła się w poniedziałek, 13. listopada 2017 roku. Przygotował ją Pan Piotr Golec z uczniami kl. VI i VII. Dekoracja z grobem żołnierza oraz napisami przypominającymi trudne lata zaborów stwarzała klimat powagi. Na początku wszyscy odśpiewali kilka zwrotek hymnu narodowego. Potem wczuwaliśmy się w atmosferę życia naszych przodków poddawanych germanizacji i rusyfikacji  oraz tragicznych skutków podejmowanych zrywów niepodległościowych. Odczuwaliśmy niesamowitą moc nadziei, która towarzyszyła Polakom w tych ciężkich czasach i doprowadziła do odzyskania wolnej Polski – niestety, znów zagrożonej i w okrojonych granicach.

    Słowa tekstów literackich i wierszy wypowiadane przez uczniów o naszych dzielnych przodkach spadały, jak  liście z drzew na symboliczny grób i otulały go miłością, nie pozostawiając w zapomnieniu i osamotnieniu. Snuły się wojenne melodie, ale pozostałe podrywały nas do życia i zapalały do działania. Nasze koleżanki i kolegów nagrodziliśmy gorącymi brawami za dobre przygotowanie recytacji i oprawy muzycznej.

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.