100 lat Niepodległej Polski – szkolna akademia

Listopad 18, 2018 Administrator Ogólna

9 listopada 2018 r. w szkole w Zalesiu świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej akademii, a dokładnie

o godzinie 11:11 wszyscy odśpiewali hymn narodowy – „Mazurka Dąbrowskiego”.

Część artystyczna składała się ze scenek, przedstawiających w symboliczny sposób trzy rozbiory dokonane na Rzeczypospolitej, kolejne zrywy narodowo-wyzwoleńcze Polaków (Insurekcję Kościuszkowską, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe) oraz I wojnę światową i jej rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Przygotowana przez uczniów kl. IV, VII, VIII i III gimnazjum akademia, uświetniona została polskimi piosenkami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru, które przeplatały się z wypowiedziami narratora i recytatorów. Zaśpiewano m.in. „Jak długo w sercach naszych”, „Ojczyzno ma”, „My pierwsza brygada”, „Dziś idę walczyć – Mamo!”. Odsłuchaliśmy „Warszawiankę”.  Uczennice Izabela Dołęga (kl. VIII) i Katarzyna Wilczak (kl. III gimnazjum) wykonały piękną solówkę - „Uwierz Polsko”, a dziewczyny z klasy VII: Wiktoria Styś, Aleksandra Cyburt, Oliwia Walat i Patrycja Węglarz na wiolonczeli i fletach zagrały „Pieśń o Ojczyźnie”. Na zakończenie cały chór odśpiewał a capella „Gawędę o ziemi ojczystej”. Uhonorowano również wszystkich walczących o wolność Polaków – nie tylko bohaterów znanych wszystkim z imienia i nazwiska, ale i bezimiennych poległych, którzy poświęcili swoje życie za naszą teraźniejszość i przyszłość. Pod drzewem, na którym zawisły listy z podziękowaniami dla tychże bohaterów, napisane przez uczniów naszej szkoły, złożono kwiaty.

Całość została uzupełniona wyświetlaną na rzutniku prezentacją multimedialną.

Nad częścią artystyczną czuwały nauczycielki języka polskiego: Paulina Chmiel i Ewa Jurek.

 

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.