„Mikołajkowy” dzień– 6.12.18r.

Grudzień 12, 2018 Administrator Ogólna

      Co roku obchodzimy dzień Świętego Mikołaja, kiedy każdy z nas oczekuje życzliwości od innych i pragnie otrzymać chociaż drobny upominek.

     Samorząd Uczniowski wystąpił z propozycją, by dzień ten spędzić i dydaktycznie, i rozrywkowo. Zaplanowaliśmy wyjazd do kina „Zorza” w Rzeszowie.

     Młodsze dzieci obejrzały film pt. „Grinch”. Jest to animowana komedia o stworku, który denerwuje się, że spokój Ktosiowa zakłócają obchody Świąt Bożego Narodzenia. Pragnie więc wykraść te święta… Potem dzieci spacerowały po rynku i podziwiały dużą choinkę i świąteczne iluminacje. Zwiedziły też Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy.  Poznały krótką historię powstania muzeum i obejrzały kolekcję pamiątek ze znanych animacji dla dzieci. Zainteresowały je puzzle dobranocki.

      Uczniowie starszych klas przeszli Podziemną Trasą Turystyczną „Rzeszowskie piwnice” pod kamienicami i płytą rynku. Korytarze i piwnice powstawały od XIV do XVIII wieku. Drążono je w skale lessowej. Obecnie udostępniono do zwiedzania 15 odrestaurowanych  korytarzy i 25 piwnic. Cała trasa liczy ok. 500 metrów. Pan przewodnik opowiadał bardzo interesująco o przyczynach budowania piwnic, stosowanych materiałach budowlanych, rodzajach rzemiosła, charakterze pracy rzemieślników, używanej przez wieki broni, narzędzi i sprzętów. W Korytarzu Herbowym na podstawie herbów właścicieli miasta i ziem przedstawił zarys historii miasta. Wyjaśniał znaczenie przedmiotów codziennego użytku z dawnych czasów. W międzyczasie zadawał uczniom wiele pytań z różnych dziedzin życia i takich, które sprawdzały, w jakim stopniu zapamiętali najważniejsze fakty historyczne.

     Potem udaliśmy się na posiłek, żeby wzmocnić siły. Jeszcze spacer po rynku, zdjęcia przy dużej, pięknie ustrojonej choince, przy ratuszu, pomniku Tadeusza Kościuszki i Świątecznym Miasteczku. Stąd poszliśmy do kina na film pt. „Dotknij nieba”.

Oto krótka recenzja filmu ze strony internetowej:  https://niezalezna.pl/235084-dotknij-nieba-wkrotcewkinach

     „Skomponowany przez Barta Millarda i zespół MercyMe utwór „I Can Only Imagine” podbił listy przebojów. Film „Dotknij nieba” pokazuje prawdziwą historię powstania jednego z największych religijnych hitów w dziejach amerykańskiej muzyki.

     To poruszająca opowieść o wierze, miłości, sile muzyki – i o piosence, której duchowe przesłanie przyczyniło się do setek tysięcy nawróceń. Bart Millard wychowuje się bez matki. Skonfliktowany z despotycznym ojcem szuka pocieszenia w modlitwie, muzyce i świecie wyobraźni. Lata później, jako nastolatek, Bart postanawia zająć się sportem, ale ciężka kontuzja przekreśla marzenia o karierze.

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.