Wycieczka do Krakowa - 9 czerwca 2022r.

Czerwiec 13, 2022 Administrator Ogólna

      Szkoła Podstawowa w Zalesiu otrzymała dofinansowanie do wycieczki edukacyjnej ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Wycieczka odbyła się 9 czerwca 2022 roku. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I - III.

      By zapoznać dzieci z największymi osiągnięciami polskiej nauki udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Dzięki interaktywnej ekspozycji dzieci mogły z łatwością poznać wiele praw fizyki, m.in. wywoływały wir wodny, przeglądały się w krzywym zwierciadle i wewnątrz olbrzymiego kalejdoskopu, zobaczyły, jak działa peryskop, doświadczały złudzeń optycznych a wszystko to na świeżym powietrzu wśród zieleni.    

     Następnie udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Dzieci mogły zobaczyć wystawy w hangarach obejmujące samoloty z okresu pionierskiego i pierwszej wojny światowej oraz od lat międzywojennych do końca dwudziestego wieku, a także pospacerować „Aleją MIG-ów” i pooglądać samoloty bojowe. Dużą radość sprawiło zwiedzenie wnętrza Śmigłowca Mi-8, który służył Ojcu Św. Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek po Polsce.

     Następnym punktem naszego zwiedzania było Wzgórze Wawelskie. Dzieci podziwiały widok z murów obronnych na Wisłę, widziały pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem oraz spacerowały po reprezentacyjnym Dziedzińcu Arkadowym. Jednak głównym naszym celem było zwiedzenie Katedry. Dzieci zobaczyły ołtarz św. Stanisławabiskupa i patrona Polski oraz srebrną trumnę z relikwiami tego Świętego umieszczoną pod złoconą kopułą, grobowiec św. Jadwigi – króla Polski oraz słynący cudami czarny krucyfiks. Widziały też sarkofagi polskich monarchów z wyrzeźbionymi postaciami zmarłych: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. Odwiedziły Kryptę WieszczówAdama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Ukoronowaniem naszego pobytu w Katedrze było wejście na Wieżę Zygmuntowską i podziwianie najsłynniejszego w Polsce dzwonu nazwanego imieniem króla Zygmunta I Starego.

     Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się Szlakiem Królewskim na Rynek Starego Miasta. Dzieci obejrzały Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza oraz wysłuchały hejnału z wieży Kościoła Mariackiego.

     Był to dzień pełen wrażeń i niezapomnianych chwil. Dzięki wycieczce uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat osiągnięć polskiej nauki oraz kultury i dziedzictwa narodowego.

Zdjęcia z wycieczki

Wycieczka do Krakowa - film

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.