Święto patrona szkoły – św. Jana Kantego

Listopad 07, 2017 Administrator Ogólna

     Patronem naszej szkoły jest św. Jan Kanty – opiekun od wielu spraw, a szczególnie nauki.

W tym roku szkolnym Dzień Patrona wypadł w piątek, 20 października. O godzinie 800 zebraliśmy się w szkole. Program zajęć był różnorodny: czytano głośno legendy związane z postacią Patrona, przypominano w formie quizu wydarzenia z Jego życia i ćwiczono śpiewanie hymnu Szkoły.

    Potem pojechaliśmy do kościoła parafialnego w Medyni Głogowskiej. O godzinie 900 rozpoczęła się msza święta w intencji naszej społeczności szkolnej. Odprawił ją ks. Jan Krzywiński - Proboszcz naszej parafii w asyście ks. katechety  Marcina Pokrywki i ks. Józefa Kota. Ksiądz Marcin przypomniał najważniejsze momenty z życia św. Jana Kantego. Zwrócił uwagę na cechy osobowości Patrona, które cały czas mają być dla nas wzorem do naśladowania: pracowitość, uczciwość, cierpliwość, dobroć, zdobywanie wiedzy i mądrości, a przede wszystkim służenie z miłością Bogu i ludziom. Oprawę liturgiczną przygotowali nasi uczniowie pod opieką katechety, Pana Ryszarda Gołojucha. Powagi całej uroczystości dodawał sztandar szkoły prezentowany przez gimnazjalistów.

    Po mszy wróciliśmy do budynku szkolnego. Przybyli też zaproszeni Goście: ks. Jan Krzywiński, ks. Marcin Pokrywka, ks. Józef Kot,  Pan Kazimierz Gołojuch - Poseł na Sejm RP,  Pan Edward Dobrzański - Wójt Gminy Czarna, Pan Zbigniew Jurek – radny gminy, Pan Henryk Kowal – sołtys Zalesia, Pan Daniel Wawrzkiewicz – zastępca kierownika ds. inwestycji w gminie Czarna i Pan Ryszard Ostrowski – szef firmy, która wykonała wielofunkcyjne boisko sportowe w pobliżu szkoły. Wspólnie z nimi oraz rodzicami i  pracownikami szkoły przeszliśmy do bramki przed nowym boiskiem. Goście wraz z Panią Dyrektor Lucyną Gołojuch dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Wbiegliśmy z radością na nowy obiekt. Ks. Proboszcz dokonał poświęcenia wielofunkcyjnego boiska. Życzył, by nam się tu dobrze i bezpiecznie grało w piłkę. Pierwsze strzały piłką do bramki bronionej przez uczniów wykonali: ks. Jan Krzywiński, Pan Poseł Kazimierz Gołojuch, Pan Wójt  Edward Dobrzański i Pani Dyrektor Lucyna Gołojuch. Cieszymy się z nowego obiektu sportowego i jesteśmy wdzięczni tym, którzy przyczynili się do jego powstania.

    Potem udaliśmy się na salę gimnastyczną. Tutaj odbyła się akademia poświęcona św. Janowi Kantemu. Przygotowali ją uczniowie kl. III gimnazjum i kl. IV szkoły podstawowej pod opieką Pani Ewy Jurek i Pani Ewy Czado.

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.