Brazylijskie klimaty – spotkanie z podróżnikiem

Styczeń 02, 2018 Administrator Ogólna

Pan Grzegorz Chachura przybył do Zespołu Szkół w Zalesiu 21 listopada 2017 roku. Jest podróżnikiem i stara się przybliżyć odbiorcom inne regiony świata. Tym razem opowiadał nam o Brazylii i pokazywał zdjęcia jej najpiękniejszych zakątków.

   Grzegorz Chachura przebywał wraz z kolegami w Brazylii w 2015 roku. Podróżowali wieloma środkami lokomocji. Ich trasa wiodła od Sao Paulo, gdzie zaskoczył nas widok dżungli, ale betonowej. Wielomilionowe miasto bez zieleni, z najdłuższymi korkami ulicznymi i dużą liczbą bezdomnych osób. Następnie – Foz do Iguacu, miasto na granicy z Paragwajem, 1050 km od Sao Paulo. Wspaniały, olbrzymi wodospad Iguazu, gdzie woda spada  z wysokości 82 metrów. Znajduje się na granicy argentyńsko – brazylijskiej. Jest tu zapora wodna i hydroelektrownia. Kolejne zdjęcia i wspomnienia z Campo Grande, czerwonego miasta. Nazwa pochodzi od koloru tutejszej ziemi. Stąd podróż na Pantanal – równinę o powierzchni ok. 200 tys. km2 . Są tu tereny bagienne, ze zróżnicowanym światem zwierząt, takich jak jaguary, pumy, oceloty, jelenie bagienne, kapibara, pancerniki, kajmany, piranie.

    I szybko przemieszczamy się na wschodnie wybrzeże Oceanu Atlantyckiego do Salvador de Bahia. Podziwiamy widoki jednej z najpiękniejszych metropolii Ameryki Południowej. Oto barokowy kościół św. Franciszka. Na placach i ulicach spektakle mistrzów capoeiry – połączenia tańca i sztuki walki. Towarzyszy im berimbau – jednostrunowy instrument muzyczny wyznaczający rytm i tempo. Możemy go teraz obejrzeć i dotknąć. Po chwili gościmy w Rio de Janeiro, mieście, które było stolicą Brazylii. Słynie z olbrzymiego posągu Chrystusa Odkupiciela na górze Corcovado, corocznego karnawału i plaż Copacabama, czy Ipanema. Zasmakowaliśmy piękna krajobrazu południowej i centralnej Brazylii. Zachwyciliśmy się kulturą, bardzo odmienną od naszej.

Byliśmy zaszokowani dużymi dysproporcjami w życiu ludzi w Brazylii. Świat bogatych - obok świata bardzo biednych ludzi, bezdomnych, opuszczonych na ulicach i placach bardzo ruchliwych miast. Czy dobrze się stało, że kilkaset lat temu biali ludzie z Europy przybyli do Ameryki, zniszczyli kulturę Indian i wprowadzili im swoją cywilizację?

Nasuwało nam się wiele pytań o sposób życia wielonarodowych mieszkańców Brazylii. Jednocześnie doświadczyliśmy, że ludzie tam żyjący odnoszą się życzliwie do turystów.

     Pan Grzegorz Chachura zaprosił nas na kolejne spotkanie – tym razem o Amazonii.

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.