„Wyrwani z niewoli” – spotkanie z grupą promującą sposób życia bez uzależnień

Styczeń 11, 2018 Administrator Ogólna

Spotkanie odbyło się 4 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół w Krzemienicy. Zaproszeni zostali na nie uczniowie klas siódmych szkół podstawowych oraz II i III gimnazjum ze szkół z terenu gminy Czarna.

      W ciągu dwugodzinnego spotkania słuchaliśmy relacji Jacka i Piotra o tym, jak popadli w uzależnienia, zdegradowali się jako ludzie i jak wyszli z tego siłą woli, wiary oraz z pomocą innych. Wysłuchaliśmy ich manifestu dla życia w pełni, a także wskazówek, jak osiągnąć wolność i szczęście.

     Jednym z rekwizytów był parasol – jako coś, co oznacza nasze odgrodzenie się od szczęścia, nasze zranienia, zamykanie się na innych, nasz lęk i różne uzależnienia: papierosy, alkohol, pornografia – to co  nas zabija, niszczy i degeneruje. Każdego dnia wysyłany jest do nas strumień prawdziwej miłości, rozumianej jako Boża łaska. Ten strumień nie dociera jednak do nas, bo jesteśmy odgrodzeni parasolem. Nałóg, jak parasol, staje się zrośnięty z nami i nie możemy się od niego wyzwolić. Odrzućmy parasol, odcinajmy się od rzeczy, które wyzwalają w nas iluzję. Wtedy zrozumiemy prawdę o sobie, doświadczymy strumienia łaski. Wtedy staniemy się wolni i szczęśliwi.

     Nie zostawajmy sami ze swoimi problemami. Podzielmy się nimi z innymi ludźmi. Szukajmy tych, którzy nam pomogą.

     Każdy z nas potrzebuje wzorca – ale wybierajmy właściwe ideały, ludzi, którzy nie będą nas niszczyć, ale rozwijać i dowartościowywać.

     Jacek i Piotr zwracali uwagę na to, że w każdej chwili możemy ulec destrukcyjnym oddziaływaniom i dlatego musimy być bardzo czujni. W każdym z nas jest wielka wartość i potencjał, bez względu na to, co nieraz nam wmawiają.

      Aktywne wypowiedzi prowadzących spotkanie były przeplatane tekstami śpiewanymi, rapowanymi. Jacek i Piotr zaangażowali wszystkich w śpiew, aby gestykulacją, ruchem i głosem wyrażać swoje przeżycia.

      Młodzież z powagą wysłuchiwała zwierzeń i dobrych rad. Reagowała spontanicznie okazując swą radość, smutek lub szacunek. Były oklaski i okrzyki jako wyraz właściwego odbioru przekazywanych treści. Na końcu wszyscy śpiewali: „Teraz już wiem to

                                      Jest we mnie piękno…”

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.