W 227. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja – akademia szkolna 26 kwietnia 2018 r.

Maj 23, 2018 Administrator Ogólna

 „Staliśmy ongiś na rozstaju

Wielu minionych, błędnych dróg!

Tyś wywiódł nas o Trzeci Maju

na prawy próg!”

Uczciliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w czasie akademii odbytej 26 kwietnia 2018 roku. Przygotowali ją uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Krystyny Jurek.

Na początku przypomnieli, w jak trudnej sytuacji politycznej znalazła się Rzeczpospolita w XVIII w pod rządami królów elekcyjnych z dynastii saskiej i Stanisława Augusta Poniatowskiego. I rozbiór wstrząsnął Polakami. Zrozumieli, że konieczne są reformy ratujące nasze państwo. Zagwarantowano je w Ustawie Zasadniczej – Konstytucji 3 Maja uchwalonej przez Sejm Wielki.

„Nierząd braci naszych cisnął

Gnuśność w rękach króla spała

A wtem Trzeci Maj zabłysnął

I nasza Polska powstała.”

Radość z uchwalenia Konstytucji ogarnęła Polaków. Czuli, że jeśli podjęte reformy wejdą w życie, to uda się uratować niepodległość naszej Ojczyzny.

„Niechaj żyją wszystkie stany!

Byle razem, ramię w ramię.

A wszystko zło się przełamie.”

Konstytucja umacniała jedność i solidarność Polaków dzięki reformom dającym także pewne prawa mieszczanom i chłopom.

Orle Biały…

„Szarpały ciebie trzy orły czarne.

Chciały cię wtrącić w groby cmentarne.”

Konstytucja obowiązywała tylko przeszło rok. Zaborcy: Rosja, Prusy i Austria dokonały kolejnych rozbiorów naszego państwa. Polska zniknęła z mapy Europy. O swoją wolność i prawa Polacy walczyli jeszcze przez wiele lat. Konstytucja 3 Maja była  zawsze dla nas symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się.

 Dzień 3 maja przypomina sytuację z XVII wieku, kiedy w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz zawierzył nasz kraj opiece Matki Bożej i Ją obrał za Królową Narodu i Państwa Polskiego. Kolejne wieki potwierdziły, że Matka Boża jest naszą tarczą i obroną. Jak mówi poeta:

I wstajemy wciąż z popiołów,

Z pożarów co płoną.

Bo Ty wszystkich nas powrócisz

Na Ojczyzny łono.”

    Przekazywane treści historyczne w połączeniu z utworami poetyckimi i muzycznymi oraz piosenkami o Ojczyźnie wzbogaciły naszą wiedzę o przeszłości Polski. Pokazały, że należy doceniać i szanować naszych przodków, którzy dla Ojczyzny poświęcali wszystko, nawet wygnanie i śmierć. Chwile spędzone na uroczystości szkolnej wprowadziły nas w nastrój zadumy nad sensem patriotyzmu.

 

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.