Muzyczne spotkania z YAMAHĄ 7 maja 2018 r.

Maj 23, 2018 Administrator Ogólna

W poniedziałek, 7 maja 2018 r., odbyło się już ostatnie w tym roku szkolnym – spotkanie muzyczne. Prowadził je Pan Łukasz Płonka, a wspierał na instrumentach perkusyjnych Pan Robert Winczowski. Mieliśmy możliwość poznania nieznanych dla nas instrumentów oraz posłuchania wydawanych przez nich dźwięków i granych utworów muzycznych. Pierwszym pokazywanym  instrumentem był djembe lub jembe. Pochodzi z Afryki. Ma membranę ze skóry koziej naciągniętej za pomocą specjalnie splatanego sznura. Trzy podstawowe dźwięki, jakie wydaje to bas, ton i slap.

Kolejny instrument to dzwonki chromatyczne, które mylnie są nazywane cymbałkami.

Widzieliśmy bębenek afrykański, który, jak mówił prowadzący Pan Łukasz, służył też do odstraszania dzikich zwierząt i przekazywania informacji.

Bardzo zainteresował nas ksylofon – instrument muzyczny, który składa się ze sztabek z twardego drewna. Te sztabki są ułożone w rzędzie lub rzędach i uderzane pałeczkami wydają dźwięki.

Rototom jest to bęben bez korpusu. W tym instrumencie perkusyjnym możemy regulować wysokość dźwięku. Często wykorzystuje się go w muzyce latynoskiej, czy indiańskiej.

Na końcu muzycy zaprezentowali skład zestawu perkusyjnego: bęben wielki, werbel,  floor tom (kocioł), tom-tom ( półkocioł), hi-hat ( dwa stykające się talerze), ride (talerz o krótkim i wysokim dźwięku) orazcrash ( talerz używany do podkreślania rytmu).

     Wysłuchaliśmy fragmentów utworów granych na tych instrumentach. Niektórzy uczniowie, z pomocą artystów, demonstrowali swoje umiejętności muzyczne.

Dziękujemy artystom ze Szkoły Muzycznej YAMAHA za wzbogacenie naszej wiedzy o muzyce oraz wspaniałe doznania artystyczne, których dostarczali nam na spotkaniach w tym roku szkolnym. Zapraszamy na kolejne w przyszłym roku szkolnym.

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.