Bogaty w wydarzenia poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.

Lipiec 12, 2018 Administrator Ogólna

W ciągu tego dnia działo się bardzo dużo ciekawych rzeczy. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda uczestniczyła na zmianę w trzech wydarzeniach.            

     Jednym z nich było spotkanie z Siostrą  Martą, zakonnicą ze Zgromadzenia SS. Franciszkanek Służebnic Krzyża. Siostra Marta pochodzi z Węglisk, a pracuje w Laskach koło Warszawy w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych. Mówiła nam o tym, co może być przyczyną utraty wzroku i jakie są wady wzroku. Pokazywała kilka prezentacji. Zrozumieliśmy na czym może polegać niedowidzenie, czy zaburzenia pola widzenia. Poznaliśmy życiorys Louisa Braillea, który stworzył Alfabet – pismo punktowe dla niewidomych. Siostra Marta pokazała nam maszynę brajlowską i mogliśmy na niej próbować „pisać” poszczególne wyrazy. Na slajdach widzieliśmy różne sytuacje, w których znaleźli się ludzie niewidomi. Uczyli się poprzez inne zmysły poznawać otaczającą rzeczywistość. Uczyli się wykonywania podstawowych czynności, żeby potem było im łatwiej funkcjonować. Oglądaliśmy film, w którym pokazano, jak możemy pomóc osobom niewidomym. To były bardzo cenne dla nas wskazówki. Uczniowie ze skupieniem słuchali Siostry i wczuwali się w przeżycia osób z problemami wzroku.

      W tym dniu odbywały się również kolejne szkolne Warsztaty Garncarskie służące podtrzymaniu lokalnej tradycji. Dzieci chętnie lepiły różne figurki z gliny. Uczyły się techniki wykonywania dzbanków i doniczek na kole garncarskim pod opieką P. Piotra Golca i P. Bronisława Jurka. Przygotowały się do tych zajęć i miały fartuszki oraz zamienne ubranie.

     Na sali gimnastycznej nadmuchana była duża czasza, półkula, w której odbywały się zajęcia z astronomii. Był to rozkładany namiot, który po nadmuchaniu przyjął kształt sferycznej kopuły, dającej nam wizję nieboskłonu. Planetarium – to miejsce, gdzie grupy uczniów na leżąco oglądały zmiany na sklepieniu nieba. Wyobraźnia uruchamiała wizję Wszechświata, Kosmosu i Układu Słonecznego z planetami i innymi ciałami niebieskimi.

     Pełni wrażeń i poważnych i radosnych wróciliśmy do domów, aby opowiedzieć rodzinom o wszystkim, co działo się w szkole.

 

nasz patron

Święty Jan Kanty
ur. 23 lub 24 czerwca 1390 r.
zm. 24 grudnia 1473 r.

Ciekawe linki
Zespół Szkół im. Jana Kantego w Zalesiu
Zalesie 123, 37-126 Medynia Głogowska, tel.: 172261306, e-mail: kontakt@zszalesie.webg.pl
Powered by Viola © Grupa Webg.